Enstrüman çalmaya nasıl başlamalıyım?

Dave Grohl yine ‘müzik yapma’ dersi veren sözler söylemiş. Müzik; pahalı enstrümanlarla değil, ruhunuzla yapılır felsefesindeki Dave Grohl’un bu kez söylediği sözlere kulak verelim.
Dave Grohl

Nirvana’nın eski bateristi ve Foo Fighters kurucusu Dave Grohl ne zaman müzikle ilgili konuşsa içimden, “İşte tam da bu!” diye geçiriyorum. Dave Grohl sözlerini basit tutuyor ve diğerlerinin aksine “Günde 8 saat çalışın!” değil, “Müziğe saçmalayarak başlayın ve keyif alın. Devamı gelir…” tadında sözler söylüyor. Sound City filmiyle bu yıl tekrar gündeme gelen Dave Grohl’un aşağıda Türkçe olarak yer alacak sözlerine kulak vermenizi istiyorum. Çünkü eğer enstrüman çalmak istiyorsanız nasıl yapılacağını aşağıda okuyacaksanız.

Sözü uzatmadan Dave Grohl’a köşeyi bırakıyorum:

“American Idol ve The Voice gibi televizyon programlarını izleyen çocukları düşündüğümde aklıma ‘Tamam, böyle müzisyen olunur. Seçmelerde 800 kişiyle sekiz saat salak gibi sırada beklersin, kalbinle şarkıyı söylersin ve onlar yeteri kadar iyi olmadığını söyler,” dedikleri geliyor. Hayal edebiliyor musunuz? Bu gelecek neslin müzisyenlerini yok ediyor. Müzisyenler eski bir bateri seti alıp evlerinin garajında saçma sapan çalmalılar. Sonra arkadaşlarını da çağırmalılar ve onlar da saçma sapan çalmalılar. Sonra muhteşem çalmaya başlamalılar ve hayatlarındaki en iyi anı yaşamalılar. Sonra birden Nirvana’ya dönüşürler. Çünkü Nirvana’nın başına gelen buydu. Birkaç genç toplanıp eski püskü enstrümanları aldılar ve bir boka benzemeyen sesler çıkardılar. Sonra Dünya’nın en büyük grubuna dönüştüler. Bu tekrar olabilir! Bunun için bilgisayara, internete, The Voice ya da American Idol programına ihtiyacınız yok.”

Nirvana

Bu sözler sizde ışık yaktıysa ama Dave Grohl’un ne kast ettiğini anlamadıysanız önerim aşağıda yer alan With The Lights Out DVD’sini dinlemeniz ve Nirvana grubunun 1980’lerin sonunda –henüz Dave Grohl gruba katılmamışken- garajda nasıl çaldıklarını görmeniz. Sonra da Smells Like Teen Spirit’i açar ve hala kulaklarımızda çınlayan şarkıya giden yolun oradan, Dave Grohl’un bahsettiği ruhtan geçtiğini görebilirsiniz ya da hiç zaman kaybetmez, kendinize bir gitar alıp boş tellere vurarak müzik yapma yolunda ilk adımı atabilirsiniz.

Sizin için seçtiklerimiz:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir