Gitarın ana vatanı Anadolu mu?

Çorum’un Alacahöyük beldesinde yapılan kazılarda 3500 yıl öncesine ait gitar figürü bulundu. Bu buluş İspanyolları kızdırır mı bilmiyoruz ama gitarın hikâyesini değiştirebilir.
Hitit Gitarı

Gitarın tarihine baktığımızda Hindistan’da sitar olarak bilinen aleti görüyoruz ve zaman içinde İspanya’ya giden sitarın bugünkü gitar formunu aldığını biliyoruz. Hatta flamenco kelimesinin de İspanyolcada gitar demek olduğunu hatırlatalım.

Ancak Çorum’un Alacahöyük beldesinde son yapılan kazılarda 3 bin 500 yıl öncesine ait antik gitar figürü bulundu. Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu Hitit gitarıyla ilgili şunları söyledi:

“Dikkat edildiğinde gitarın sapında perdeler olduğu fark edilir. Gitarın şekli bugünkü klasik gitarın formatına oldukça benzemekte…”

“Sfenksli kapının sol kulesinin hatları üzerinde, baş tanrıçanın simgesi ile başlayan figürler, kraliçe ve törene katılanlar, kurbanlık hayvan getirenler, kılıç yutan adamlar, gitarlı müzisyenler ve boğa figürleriyle devam etmekte. Bu da bize gitarın 3 bin 500 yıl önce var olduğunu gösteriyor,” dedi.

Şüphesiz ki gitar denildiğinde aklımıza Hititlerden önce Hindistan ya da İspanya gelecektir fakat düşündüğümüz zaman üzerinde yaşadığımız bu toprakların bugün dinlediğimiz müzikler üzerinde ne büyük bir katkı sağladığını görebiliriz!

Sizin için seçtiklerimiz:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir