Kesmeşeker’den ‘Uçsuz Bucaksız Azınlığa’ ilaç tadında albüm

Kesmeşeker’in beklenen albümü Doğdum Ben Memlekette piyasaya çıktı. Kesmeşeker’in sekizinci albümü uzun bir kuluçka sürecinin ardından sevenleriyle buluştu.

Sevdiğim grupların yeni albümü çıkarken beni bir tedirginlik alır: “Ya beğenmezsem?” Birçok grup da eski albümlerinin seviyesine ulaşmakta zorluk çekiyor. Çünkü yaratıcılığı devam ettirmek çok zor…

Doğdum Ben Memlekette, çıkana kadar da bu duyguyu yenmem zor oldu. Ancak karşımıza İnsülin, Kum gibi albümlerle yarışabilecek bir Kesmeşeker albümü çıktı.

Bunda iki neden var: Cenk Taner’in deniz derya bir adam olması. Hem iyi niyetli hem de felsefik bir adamdır. Durum böyle olunca içinde şarkıları biriktirir ve dinleyicisiyle kaliteli şarkıları paylaşır.

İkinci nedense Kesmeşeker’in her albümde kabuk değiştirerek yeni bir kadroyla yola devam etmesi. Kum albümünde Türkiye’nin en iyi müzisyenlerinden üçü Cenk Taner’e katılmıştı ve ülkemizde yapılan işlerin üzerine çıkan bir albüm dinlemiştik. O kadronun ardından yeni bir kadroyla devam etmek de zordu. Ancak Kesmeşeker’e eski albümlerde yer alan müzisyenler yeniden katıldı. Can Alper, gitarda; Tansu Kızılırmak, basgitarda; Emre Sarıtunalılar vurmalıları üstlendi ve Doğdum Ben Memlekette, eski Kesmeşeker hayranlarını tatmin edecek bir tatla piyasaya çıktı.

Doğdum Ben Memlekette albümü kayıt kalitesi olarak da çok tatmin edici. Miksaj oldukça başarılı… Enstrümanlar oldukça temiz duyuluyor. Ayrıca albüm öncesinde dinleme fırsatı bulduğumuz Eğ Başını Eğeceksen parçası da yeni bir ruhla albümün öne çıkanlarından biri olmuş.

Albüme genel olarak bakacak olursak İnsülin tadı dikkat çekiyor. İnsülin, sayıca toplama albüm(greatest hits) kadar başarılı şarkıya sahipti. Aynı şekilde Doğdum Ben Memlekette’deki her şarkı keyifle dinlenebiliyor. Öyle ki 7-8 parça oldukça üst ve Kesmeşeker’in en iyileriyle yarışabilecek düzeyde.

Cenk Taner ve Kesmeşeker, 20. yıla özel çıkardığı Doğdum Ben Memlekette ile Kesmeşeker severlerin favorileri arasına girecek bir albüm yapmayı başarmış. Kesmeşekercilerin yedi yıllık beklentisine değen keyifli albümü mutlaka almanızı tavsiye ediyorum.

Sizin için seçtiklerimiz:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir