Sevgili Leonard(Eğer seni böyle çağırmamda bir sorun yoksa)

Haberleri görmüşsündür: “Kanadalı müzisyen, şair ve yazar Leonard Cohen, 82 yaşında hayatını kaybetti. Müzisyen, son albümü You Want It Darker’ı Ekim ayının sonunda yayınlamıştı ve verdiği söyleşide “Ölmeye hazır olduğunu,” söyledi ancak sonrasında da ‘Abartmaya yatkın olduğunu,’ belirtti.” Ben kendimi bunun medyanın abartması olduğuna inandırmak istiyorum.

Çünkü senin ölmen demek müziğinle ilk tanıştığımda müziğini eski tarzda bulmam ve sevmememden vazgeçmem demek olacaktır.

Kaybettiklerim, kazandıklarım, sevdiklerim, kendimi adadıklarımın; bir insanı iyi insan yapacağına inandığım tüm duygularımın gitmesini gerektirecektir.

leonard-cohen

Bir kış günü New York sokaklarında uzaktan gelen müzik sesini, Tel Aviv’deki köklerinin sanatına yansımasını, Montreal’in insana kattığı hüznü, Hydra Adası’nın insanın içini ısıtan Akdeniz güneşini, Berlin’i belki de sadece senin şarkında adı geçtiği için nereye koyacağım? Bu şehirler hiç var olmamış gibi mi yapacağım, sanırım kaybetmenin ne beter bir şey olduğunu sen benden iyi bilirsin Sevgili Leonard?

Sevdiğim kadınları; terk ediş ve edilişlerimi, sevgimin azalmasını veya zaten hiç var olmamasını sen olmasaydın nereden bilecektim? Seninle hiç tanışmasaydık ya da ne bileyim işe giderken gördüğüm ve sadece bir kafa selamıyla geçiştirdiğim bir komşumla olan ilişkim kadar bir ilişkimiz olsaydı nasıl olurdu hayatım? Paralel evrende yaşayan bir ben gibi farklı bir hayatı mı yaşayacaktım?

leonard-cohen

Seninle kan bağımız yok ama ben seni hep bir abim, hiç tanışmadığımız bir yol göstericim olarak gördüm. Ben sana neyi ne kadar verebildim hiç bilmiyorum, aslına bakarsan yüz yüze hiç tanışmadık. Bir keresinde konserinde bulunmuştum. Ancak arkalardaydım ve beni fark ettiğini sanmıyorum. Biliyorsun konserlerin hıncahınç dolu oluyor. Neyse benden bahsetmeyi bir süreliğine bırakalım, çünkü sana sormam gereken sorularım var ve hepsinin cevabı da çok önemli.

Tanrı gerçekten var mı sevgili Leonard? Yoksa kutsal metinlerin şiirselliği sana cezbedici geldiği için mi bir Mesih gibi yıllar yılı bize onlardan bahsettin?

Bir müzisyen misin sen Leonard, yoksa yıllar yılı hayalini kurduğun şair olduğun gerçeğini kabullenebildin mi? Biraz Lorca’dan bahsedebilir miyiz, belki sesin titreyerek de olsa bize ondan bahsetmek istersin. Hayranlarının gözlerindeki hayranlık seni şaşırtıyor mu? Şaşırma! Sen büyük şair Yeats ile karşılaşsaydın farklı davranabilir miydin?

leonard-cohen

İyilik nedir sevgili Leonard? Kötülük dediğin, çirkinlik gibi sadece kalıtsal mıdır? Hiç gitmeyeceğini düşündüğün o yalnızlık hissi sonunda kayboldu mu? Sen olsan hangisini seçerdin; yaşlanmak mı, yaşlanma hissi mi? Leonard Cohen neyden yaratıldı?

Görüşmek üzere,
Can

Sizin için seçtiklerimiz:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir