Sony’den şarkıların çalınması affedilemez ama…

Hackerlar içinde Jimi Hendrix, Freddie Mercury, Michael Jackson, Leonard Cohen gibi isimlerin de bulunduğu 50 binden fazla dosyayı çaldı. Peki ama Sony bu şarkıları yayınlamak için neyi bekliyordu?

Bu haber müzik sektörüne olan inancımı kaybetmeme neden oldu. Düşünsenize Jimi Hendrix öleli 40 yıldan fazla bir süre geçti. Bu süre içinde yayınlanmayan şarkıların olduğundan bahsediliyor. Peki ne bekleniyordu, üretimin kısırlaştığı dönemlerde arşivden albüm mü çıkaracaklardı?

Bizim müzikseverliğimizden çok daha önemli mi para? Şüphesiz Sony Music para kazanmak için kurulan bir şirket fakat müziğin bu denli meta haline getirilmesi ve dünyada adı geçen bir şirketin bu denli işin sanat boyutunu önemsememesi kabul edilebilr mi?

Kabul edin müzikseverler olarak kaybettik. Şirketlerin bize verdiği kadarıyla yetinmek zorundayız. Eğer daha fazla kazanmak isterlerse Hendrix’in belki de tatmin olmadığı kayıtları bile yayınlayabilirler ya da Hendrix’in çok hoşuna giden fakat plakta yer kalmadığı için yayınlayamadığı şarkıyı 30 yıl daha bekletebilirler. Bilmem durumun ne kadar kirli ve çirkin olduğunu anlayabiliyor musunuz?

Son olarak da bahsedilen 50 bin şarkı içindeki ünlü isimlerin adlarını geçirelim:

Michael Jackson, Freddie Mercury, Jimi Hendrix, Foo Fighters, Avril Lavigne, Chris Brown, Paul Simon…

Sizin için seçtiklerimiz:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir