TL’nin yeni simgesine turistten ambargo!

Hürriyet.com.tr’de yer alan bir haber TL’nin yeni simgesiyle ilgili yeni bir tartışma başlatacak.

Edirne’de TL’nin yeni simgesini fiyatlara yazan balıkçılar, Bulgar ve Yunan turistlerin simgeyi Avrupa’nın para birimi olan Euro sanmaları sonucu geri adım atarak etiketlerinde TL’nin kısaltmasına da yer verdi.

Yine aynı haberde söyleşi yapılan balıkçı Yasem Eren, “Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen müşterilerimiz yeni simgeyi Euro’ya benzetince fiyatları çok pahalı buldular,”

“İçlerinden sık sık Edirne’ye gelip giden ve Türkçe’yi konuşabilen bazı turistler, ‘Fiyatlara zam mı yaptınız?’ diye sorunca, biz de durumu fark ederek iki simgeyi bir arada kullanma kararı aldık. Turistler alışıncaya kadar fiyat etiketlerinde eski ve yeni simge bir arada kullanılacak,” dedi.

Gelelim yorum bölümüne… Balıkçılar beğenmiş ve fiyatları TL’nin yeni simgesiyle yazmayı tercih etmişler. Turistler de doğal olarak Euro’ya benzetmiş -ki ben Euro’ya benzediğini simge açıklandığında ilk söyleyenlerden biriyim-. Bu kez de balıkçılar satış yapabilmek için simgenin yanına TL ibaresini de koyma ihtiyacı duymuşlar. Turistler TL ibaresini görünce fiyatların Türk para birimi olduğunu anlamış. Fakat garip şekide balıkçılar yeni simgeyi kenar süsü gibi tutmuşlar. Turistin kafasını karıştıran simgeyi neden yazdıklarını ne balıkçılar anlamış, ne turistler.

Edirneli balıkçılar daha önceden tanışmış oldukları Yunan ve Bulgarlara durumu izah edebilmiş, fakat Rus, Arap, İngiliz, İsveçli, Güney Afrikalı veya Japon’a nasıl anlatılacak simgenin Euro ya da Dolar olmadığı? Hükümet, turizme önem verdiğini açıklarken kendi ayağımıza sıkmanın anlamı nedir? Bu hatadan dönülmeli. Eğer TL’nin simgesinin olması ülkeye prestij kazandıracaksa profesyonel gruplar anaokulu düzeyindeki bir resimden fazlasını yapmalı.

Çünkü estetik olmayan mevcut simgenin ‘çapa-çıpa’ya benzemesi; ters çevirince Fethullah’ın F’si, parçalayınca RTE çıkması, çizerin simgeye Şirin adını koyması ya da ters çevirince birebir Ermeni üzüntü işareti olmasından daha önemli ve hayatın içinde bir sorunla karşı karşıya kalabiliriz!

Sizin için seçtiklerimiz:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir