Tüm zamanların en iyi gitaristi EVH!

Guitar World dergisi okuyucularına tüm zamanların en iyi gitaristini sordu. Cevap sizi şaşırtabilir!
EVH Guitar World

Guitar World eleme usulü tüm zamanların en iyi gitaristini seçti. Okuyucuların oylarıyla belirlenen listedeki 132 isim karşı karşıya geldi.

Eddie Van Halen’ın tüm zamanların en iyi gitaristi seçildiği oylamada öne çıkan isimlerden birkaçını paylaşalım: Randy Rhoads, Steve Vai, Alexi Laiho, Hubert Sumlin, Robert Johnson, Eric Johnson, Les Paul, George Harrison, Mark Knopfler, David Gilmour, Chuck Berry.

Listedeki gitaristler o kadar iyiydi ki Ted Nugent, Rory Gallagher, Neil Young, Gary Moore, George Lynch gibi isimler ilk turdan elendi.

Karşılaşmalar esnasında yaşanan en ilginç olaylardan biri Ozzy Osbourne’un eski gitaristleri Randy Rhoads ve Zakk Wylde’ın karşı karşıya gelmesiydi. Birçok Guitar World okuyucusu Zakk Wylde’ın Rhoads ile karşı karşıya gelecek düzeyde olmadığı yönünde eleştiride bulundu. Zakk Wylde da hem kişisel sayfasından hem de Guitar World’ün Facebook sayfasından böyle bir rekabetin içinde yer alıyor gibi gösterilmekten rahatsız olduğunu ve bu durumun kendisi dışında gerçekleştiğini belirtmişti.

Guitar World Readers Poll

Gitarist çarpışmasında son dörde Jimi Hendrix, Brian May, Alex Lifeson ve Eddie Van Halen çıkarken beklenin aksine Hendrix, Guitar World okuyucuları tarafından en iyi gitarist seçilemedi. Yarı finalde Hendrix Brian May’e elenirken, Alex Lifeson da shred ustası EVH’ye yenildi. Finaldeyse 80’ler ruhunun simge isimlerinden Eddie Van Halen, Brian May’i geçerek Guitar World okuyucusunun gözünde bir numaralı gitarist olduğunu kanıtladı.

Eddie Van Halen’ın dâhi ve döneminin ötesinde bir gitarist olduğunu kabul etsek de birincilik hakkı mıydı sorusuna ‘Evet!’ demek de güçlendiğimizi itiraf edelim. Ancak şunu da belirtelim ki okuyucuların oylarıyla birincinin belirlendiği yarışmalarda düzeyin ne kadar düşük olduğunu hem ülkemizden hem de dünyadan biliyoruz. Bu anlamda Guitar World’ün gitarist çarpışmasının başarılı olduğunu da belirtmeliyiz.

Sizin için seçtiklerimiz:

2 Yorum

  1. asdas
    16 Ekim 2012
    Yanıtla

    jason Becker kacıncı olmus ? kesın sonlarda kalmıstır ne kadarda ıyı bır lıste ama.

    • Jason Becker 46 numara… İkinci turda Steve Vai’ye elendi. Halk oylaması olan listelerden zaten çok beklentiye girmemek lazım ama bence birçok isim hak ettiği yeri almayı başarmış…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir