Yeni model müzik sitesi: Chartburst

Konuk yazar Merve Gökberk, chartburst.com’un nasıl kullanıldığını ve faydalarını sizin için inceledi.
müzik sitesi

Chartburst, müzikseverlerin yetenekli grup ve müzisyenleri keşfetmeleri için oluşturulmuş bir müzik platformu. Bir başka deyişle, devrimci müzik servisi Chartburst, müzikseverlerin ve büyük yetenek kâşifi müzik şirketlerinin doğrudan yetenekli müzisyenlere ulaşmasını sağlayan bir aracı site.

Basit ama güçlü bir konsepte sahip olan Chartburst.com’da müzisyenler veya gruplar, sitede yer alan rock, pop, folk ve hip hop gibi 10 farklı müzik türünden birine sevdikleri ve orijinal şarkılarını yükleyebiliyor. Siteye yalnızca iki şarkı yüklenebiliyor ve bunlardan sadece biri listelerde yarışabiliyor. Tüm türler, farklı plak şirketleri tarafından izleniyor ve kendi içlerinde de listelere bölünmüş. Müzikseverlere düşen Chartburst üzerinde istedikleri şarkıları dinleyip beğendiklerini oylamak. Dinleyiciler bir şarkıyı yalnızca bir sefer oylayabiliyor ve bunun için sisteme giriş yapmış olmaları gerekiyor. Bu da oylamanın adil olmasını sağlıyor.

Müzisyenler, sisteme ayda 5 Dolar ödeyerek kaydolabiliyor. Dinleyici olmak için siteye üye olmak ise ücretsiz. Sınırsız müzik dinleme ve oylamaya katılma da cabası!

Beğenip oyladığınız müzikler, Chartburst listelerinde yukarı çıkıyor. 2 haftada bir en üst sıradaki 5 grup veya müzisyen, müzik endüstrisinin otoritelerinden ve plak şirketlerinden e-mail yoluyla geribildirim alıyor. Chartburst’ı izleyen plak şirketleri arasında Universal, Warner Music Group, Sony Columbia ve Interscope Records gibi müzik şirketleri bulunuyor.

Sitenin kurucularından Lauren Gane ise Eric Clapton ile çalışmış ve diğer ortak Francis Gane’in ise İngiltere’de kendine ait plak şirketi var.

Chartburst’ü incelemek için tıklayın!

Sizin için seçtiklerimiz:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir